Asset Publisher Asset Publisher

Rowerem przez Lasy Czerniejewa

Zapraszamy na wycieczkę nowo wytyczoną trasą rowerową. Niewielkie różnice wysokości oraz wygodne, szerokie trakty pozwolą na przyjemną wyprawę dla całej rodziny.

Znaczna część trasy przebiega blisko "Jezior Babskich". Najlepiej widoczne jest jezioro Baba. Zbaczając nieco z trasy można dojechać na sam jego brzeg. Na szczególną uwagę zasługuje jezioro Okrąglak, które wchodzi w skład rezerwatu krajobrazowego "Okrąglak" wraz z torfowiskami i fragmentem lasu. Z trasy dostrzec można też jeziora Cyganek i Uli. 

 

Jezioro Uli, fot. Maciej Gołembowski

 

Dominującymi gatunkami drzew w najbliższej okolicy są sosna zwyczajna i dąb szypułkowy, co sprawia, że trasa jest wyjątkowo urokliwa o każdej porze roku. Wycieczka rowerem przez las na pewno dostarczy wielu ciekawych obserwacji przyrodniczych. Wiele wątpliwości z nimi związanych doskonale wyjaśnią tablice, znajdujące się na ścieżce przyrodniczo-leśnej, poprowadzonej między "Jeziorami Babskimi" lub ścieżce w pobliżu Centrum Leśnej  Przygody "Szumi Bór".

Atrakcją jest także neogotycki poewangelicki kościółek Olendrów w Nekielce. Potoczna nazwa kościółka przypomina, że kiedyś mieszkańcami Nekielki byli Holendrzy. Osadnicy holenderscy przybyli w połowie XVIII wieku w celu zmeliorowania terenów zalewowych. Murowany kościół zbudowano w końcu XIX wieku. Aktualnie jest własnością prywatną. Organizowane są tam koncerty i wystawy. 

 

INFORMACJE O TRASIE

POCZĄTEK I KONIEC: miejsce postoju w Jeziercach, przy ośrodku edukacji leśnej

WSPÓŁRZĘDNE GPS POCZĄTKU TRASY: N 52°26'03.3"; E 17°22'26.1"

DŁUGOŚĆ: 17,5 km

DOJAZD: na węźle w Wierzycach zjazd z drogi ekspresowej S5 Poznań-Bydgoszcz na Pobiedziska; w Wierzycach od strony Pobiedzisk zjazd na drogę wojewódzką 434 w kierunku miejscowości Czachurki, stamtąd do miejscowości Jezierce.