Aktualności Aktualności

Jaką choinkę wybrać i gdzie można ją kupić?

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez pięknie przystrojonej choinki. Jaką wybrać i gdzie kupić tę najpiękniejszą?

Jaką wybrać choinkę? Choć sztuczne choinki wyglądają coraz ładniej i mogą służyć kilka sezonów, naturalna choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Do produkcji sztucznych drzewek najczęściej używany jest polichlorek winylu, a wykonane z niego choinki, po wyrzuceniu na wysypisko rozkładać się będą setki lat. Natomiast naturalną choinkę można kompostować.

 

Cięta czy w donicy? Cięte choinki, które można kupić od leśników rosną w miejscach z których i tak będą usunięte np. pod liniami energetycznymi lub pochodzą z plantacji choinkowych. Każdy kto kupi drzewko u leśniczego otrzyma dowód sprzedaży czyli asygnatę, dzięki której można być pewnym, że przy wycince nie zdewastowano lasu. Choinka kupiona od leśników na pewno będzie świeża. Poznać to można po sprężystych pędach i mocno osadzonych igłach. Największym atutem choinki prosto z lasu jest piękny zapach oraz naturalny wygląd, który pasuje do każdego wnętrza. Żeby dłużej cieszyć się urokiem ciętej choinki warto umieścić  ją w pojemniku z wodą. 

Choinka w donicy wybierana jest najczęściej w celu późniejszego posadzenia w ogrodzie. Wybierając drzewko w donicy, należy je stopniowo przyzwyczajać do zmiany temperatury. Zanim wstawimy je do domu należy je aklimatyzować w chłodniejszym pomieszczeniu. Trzeba pamiętać, że w domu jest zdecydowanie za ciepło, by drzewko przetrwało do wiosny. Choinkę w donicy po kilku dniach (4-6), należy przenieść do chłodnego jasnego pomieszczenia i nie zapominać o podlewaniu. Tak przechowujemy ją, aż do wiosny. Jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt ciepło drzewko może uschnąć. Podczas kupowania należy zapytać sprzedawcy czy drzewka rosły w donicy, te posadzone do donic tuż przed sprzedażą mają mocno zredukowany system korzeniowy. Takie drzewko z pewnością nie przyjmie się w ogrodzie.

 

Jaki gatunek wybrać? Najczęściej wybierany jest świerk pospolity. Jego zaletą jest piękny pokrój i przyjemny, żywiczny zapach. Wadą – szybko opadające igły. Sosna pospolita poza Śląskiem nie jest zbyt często wybierana, ale ten kto choć raz się na nią zdecydował wie, że jej intensywnego, żywicznego zapachu nie da się niczym zastąpić. Sosnowa choinka najpiękniej wygląda ubrana w rustykalne samodzielnie przygotowywane ozdoby. Zdecydowanie najdroższym i nieco trudniej dostępnym rozwiązaniem jest jodła. W sprzedaży najczęściej dostępna jest jodła kaukaska, która ma piękny pokrój i długo utrzymujące się igły, ale nie pachnie już tak pięknie jak świerk czy sosna.

 

W Nadleśnictwie Czerniejewo sprzedaż drzewek bożonarodzeniowych prowadzona będzie w  dniach 20 - 22 grudnia br. od godziny 8:00 do 12:00 w leśnictwie: Nekielka. Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem umieszczonym w materiałach do pobrania.

 

 

Materiały do pobrania