Aktualności Aktualności

75-ta rocznica zrzutu broni w Janowie

Galeria zdjęć dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Kostrzyn

 

Przy pomniku w Janowie 16 września b.r. odbyły sie obchody 75-tej rocznicy zrzutu broni i sprzętu dla oddziałów Armii Krajowej.

Obchody te przypominają o poświęceniu jakie niosło w swych skutkach organizacja zrzutów, czynny opór przed okupantem hitlerowskim i udział w konspiracji. Ogólnokrajowa akcja "Riposta" w miesiącach wrzesień-październik w 1943 roku wykonywana przez alianckie siły lotnicze poprzez zrzuty zaopatrzeniowe w materiały bojowe dla Poznańskiego Okręgu AK niosła ze sobą również środki opatrunkowe i medyczne.

W konsekwencji działań jakie miały miejsce w obszarze Janowa w więzieniach i obozach hitlerowskich znalazło się około 200 żołnierzy, zaś życie straciło blisko 50 z nich.

Gościem honorowym uroczystości był ostatni świadek i uczestnik akcji "Riposta" Pan Adam Kurkowiak.

W ramach obchodów rocznicowych odbyła się polowa Msza Św. w intencji poległych członków wielkopolskiego ruchu oporu, a w szczególności w intencji uczestników akcji zrzutowej.

Major Artur Chlebowski z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza odczytał Apel Poległych. Asystę honorową pełnił oddział z tejże jednostki. Po odczytaniu Apelu Poległych żołnierze oddali salwę honorową. Pod kapliczką rodziny ofiar, delegacje, przedstawiciele szkół i organizacji złożyli kwiaty a poczty sztandarowe oddały hołd poległym.

 

Głównymi organizatorami uroczystości były gminy: Kostrzyn, Nekla, Dominowo, Środa Wielkopolska oraz Nadleśnictwo Czerniejewo.